Prefabrik Yapıların Genel Özellikleri Nelerdir?
Anasayfa » Blog & Haberler » Prefabrik Yapıların Genel Özellikleri Nelerdir?

Prefabrik Yapıların Genel Özellikleri Nelerdir?

Günümüzde pek çok kişi tarafından bilinen prefabrik yapılar, malzemeleri fabrikada hazırlanan ve yerleştirileceği konumda montajı tamamlanan yapılar olarak tanımlanmaktadır.

prefabrik-yapilar

Tek katlı olacak şekilde inşa edilmesi mümkün olan bu yapılar, çok katlı şekilde de hazırlanabilmektedir. Prefabrik yapılar sayesinde hayalini kurduğunuz evde bir haftada kavuşabilirsiniz. Hem de bu evleri inanamayacağınız fiyatlarla sahip olabilirsiniz. Modern teknoloji avantajlarının kullanılmasıyla kısa sürede üretilen yapılar, kurulum aşamasında kolay şekilde monte edilmektedir. Prefabrik yapı çeşitleri ise birden çok seçenekten oluşmaktadır. Son dönemde en çok karşınıza çıkabilecek olan seçenekler içerisinde hazır prefabrik evler yer almaktadır. Evlere ek olarak prefabrik villa, prefabrik sosyal testis, prefabrik yemekhane gibi pek çok çeşit bulunmaktadır. Yani ev, iş yeri gibi kullanım alanlarında meydana gelen ihtiyaçlara göre tasarlanması ve üretilmesi söz konusudur.

TEKLİF AL

Pek çok alanda sıklıkla kullanılmaya başlanan prefabrik yapılar, yeni nesil teknoloji standartlarıyla da bir araya gelmektedir. Kaynaksız vidalı sistemi kullanılıyor olması güvenli yapı çeşitliliğinin ortaya çıkmasında da önemli bir yere sahiptir. Diğer yandan eski üretim sistemlerinde de kaynaklı sistemin kullanıldığı bilinmektedir. Ancak bu sistemler güvenlik açısından bazı sorunlar oluşturmaktadır. Modern teknoloji avantajlarıyla beraber hem daha güvenli hem de daha uzun ömürlü üretim avantajlarından yararlanabilirsiniz. Teknik çalışmalarla hazırlanan projeniz için gerekli olan her detay, profesyonellikle tamamlanmaktadır. Aynı zamanda hazırlanan malzemeler, uzman ekipler tarafından kullanılmaktadır. Böylece pek çok avantajla bir araya gelmek kolaylaşmaktadır.

Prefabrik yapıların genel özellikleri içerisinde ise betonarme yapılara göre daha ekonomik olmaları yer almaktadır. Bir ev sahibi olmak için çok büyük maliyetler harcamanıza gerek kalmaz. Bütçenizi aşmak zorunda kalmadan estetik ve dayanıklı bir ev sahibi olabilirsiniz. Farklı tasarımların yapılabiliyor olması sayesinde bütçenize uygun olan seçimleri de yapabilirsiniz. Farklı noktalara taşınabiliyor olmalarına ek olarak şiddetli depremlere karşı bile dayanıklıdırlar. Kurulum ve montaj aşamaları bir hayli basitken birkaç gün içerisinde kurulup kullanılmaya başlanması mümkündür. Dört mevsime uygunluğu ve daha birçok artısı prefabrik evlerin özelliklerini öne çıkarmaya devam etmektedir.

prefabrik-ofis


Prefabrik Yapıların Tercih Edilmesinin Nedenleri Nelerdir?

Prefabrik yapıların çokça tercih edilmesinin nedenleri içerisinde deprem ve diğer afetler yer almaktadır. Çünkü prefabrik yapılar, depremlere karşı betonarme yapılara göre daha dayanıklıdır. Kişilerin evlerinin yıkılması, can ve mal kaybının yaşanması gibi durumları en aza indirmektedir. Prefabrik ev yapı malzemeleri, geleneksel ev malzemelerine göre daha dayanıklı ve güvenli seçeneklerden oluşmaktadır. Öne çıkan artılardan birisi de hemen her bütçeye uygunluk sağlıyor olmasıdır. Farklı fiyatlarla karşılaşmanız, kurulum ve montaj masraflarının da diğer seçeneklere göre daha ekonomik olduğunu göstermektedir.

Prefabrik yapıların taşınabilir olması, seyyar konaklamalar için olmazsa olmazlardan birisidir. Ayrıca geçici süreli olarak yapılması gereken yapılar için de oldukça uygundur. Bu noktada geçici ofisler açısından en doğru seçeneklerden biri olarak görülmektedir. Prefabrik yapıların sıkça tercih edilmesinin birden çok nedeni vardır. Betonarme yapılarla kıyaslandığı zaman uzun yıllar dayanıklılığını koruyabildiği anlaşılmaktadır. Ayrıca betonarme yapılar hava koşullarından etkilenirken prefabrik yapılarda böyle bir durum söz konusu değildir. Kaliteli prefabrik yapıları, uzun yıllarca dış etkenlerden etkilenmeyecek şekilde kullanılmaya devam edilmektedir. En zorlu hava şartlarında bile kaliteli kullanımı, estetik görünümü devam etmektedir. Böylece uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Prefabrik Yapıların Kullanım Alanları Nelerdir?

Son dönemlerde oldukça yoğun bir ilgi gören prefabrik yapıların kullanımı artmaya devam ediyor. Özellikle prefabrik evler nasıl yapılıyor şeklinde birçok soru soruluyor. İnsanlar bu ev çeşitlerinin ne gibi özelliklerinin olduğunu araştırıyorlar. Bu aşamada belirtmek gerekir ki prefabrik evler, fabrikasyon olarak Demonte şekilde üretilmektedir. İstenilmekte olan hemen her türlü alanda ve arazide kurulumu mümkündür. Etkin sistemlerden oluşmalarının yanında kaliteli ev çözümleri için öne çıkmaktadır. Standartlar yapılarla karşılaştırıldığı zaman oldukça uygun fiyatlı oldukları da bilinmektedir. Kısa süre içerisinde teslim edilen prefabrik ev kaç yıl dayanır sorusu da öne çıkmaktadır. Bu yapılar genel olarak ortalama elli yıl kullanılabilmektedir. Ancak kaliteli prefabrik yapıların kullanım ömrü yüz yıla kadar uzanabilmektedir. Elbette bu aşamada etkili olan birçok detay bulunmaktadır.

TEKLİF AL

Hemen her mevsimde kullanıma uygun olan prefabrik yapılar, modern inşaat teknikleri kullanılarak hazırlanmaktadır. Kullanım alanları ise birden fazladır. Prefabrik yapılar yalnızca ev olarak değil farklı kollarda da kullanılmaktadır. Bunlar arasında çoğunlukla çeşitli iş kolları yer almaktadır. Prefabrik ofisler, şantiyeler sıkça kullanılmaya devam edilmektedir. Ek olarak prefabrik taksi durakları, prefabrik yemekhaneler ve büfe modelleri öne çıkmaktadır.

Yurt-Konteyner


Prefabrik Yapıların Avantajları Nelerdir?

Hayalini kurmak istediğiniz eve çok kısa süre içerisinde kavuşmanızı sağlayan prefabrik yapılar iki hafta ile iki ay içerisinde sizlere teslim edilmektedir. Ayrıca maliyet açısından da bütçenizi koruma altına almaktadır. Prefabrik yapılar fiyatları konusunda beklentinizin çok daha üstüne çıkmaktadır. Avantajlarını incelediğiniz zaman birçok seçenekle bir araya gelmeniz de mümkün hale gelmektedir. Prefabrik evler, modüler olarak da üretilebilmektedir. Bu sayede evinizi istediğiniz şekilde hazırlayabilirsiniz. Öne çıkan detaylardan birisi ise prefabrik evlerin o bölgenin iklimine ve deprem analizlerine uyum sağlayabilmesidir. Yani evinizi tasarlamak istediğiniz zaman tüm bu detaylara uygun olacak seçimler yapabilirsiniz.

Prefabrik evler nasıl ısınır sorusu da sıkça sorulmaktadır. Ancak prefabrik yapıların avantajlarından biri de bu denilebilir. Prefabrik evlerde dört mevsime uygunluk söz konusudur. Isınma konusunda sorun yaşamazsınız. Özellikle ısı yalıtımının olması ekstra soğukluk durumlarına da engel olmaktadır. Çevre dostu yapılar olmalarının yanında çevre kirliliğine de neden olmamaktadır. Modern, ekolojik açıdan avantajlı yapılar olarak tanımlanmaktadır.

Genel olarak bakıldığı zaman ise prefabrik evler, dayanıklı, sağlam ve yeni nesil yapılar olarak görülmektedir. Kullanılan malzemelere ve malzemelerin teknik özelliklerine göre kalitesi ortaya çıkmaktadır. Bundan ötürü tüm bu detaylara karşı daha dikkatli olunmasında fayda vardır. Günümüzde birçok firma tarafından üretilmekte olan bu sistemin kalite detayları göz önünde bulundurularak seçimlerin yapılması daha avantajlı olacaktır. Prefabrik evlerle ilgili herhangi bir sorun yaşamamak adına da kaçak prefabrik ev cezası gibi durumlardan korunmanız faydalı olacaktır. İnşaat sürecine girmeden önce gerekli izinleri aldığınızdan emin olmalısınız.


Prefabrik evler nasıl yapılıyor? Prefabrik Yapıların Kurulum Aşamaları Nelerdir?

Prefabrik evler nasıl yapılıyor sorusu birçok kişinin ortak sorularından birisidir. Buna karşın prefabrik yapıların montaj ve kurulum işlemleri sanılandan çok daha basittir. Diğer yapılarla kıyasladığınız zaman kısa sürede tamamlandıklarını söylemek mümkündür. Türkiye de dâhil olmak üzere pek çok ülkede yeni yapı tercihleri içerisinde yer almaktadır. Prefabrik ev yapım aşamaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

İlk aşamada prefabrik yapılarla ilgili bilgilendirmeler alınmalıdır. Sonrasında tercih ettiğiniz firma üzerinden prefabrik yapının metrekaresi, montaj işlemlerinin gerçekleştirileceği yapı ile ilgili bilgi verilmelidir. Bilgilerin detaylı ve doğru olduğundan emin olunmalıdır.
İkinci aşamada firmanızın yetkilileri prefabrik yapının ücretini, masrafları ve diğer detayları sizlere aktarmalıdır. İlgili bilgilendirmenin yapılmasının ardından prefabrik yapı malzemeleri montajın yapılacağı noktaya nakledilmektedir.
Kısa süre içerisinde ilgili konuma ulaştırılan malzemeler montaj ekibi ile birleştirilmektedir. Beklemeden yapılan montajlama işlemi profesyonellikle tamamlanmaktadır. Kurulum işleminin tamamlanmasının ardından da görev başarıyla bitirilmektedir.

TEKLİF AL

Enerji ve Maden İşçi Kampları

Enerji ve maden sektörü için ideal kamplarla işçi memnuniyetini artırın.

Petrol ve Gaz Kamp Yapıları

Dayanıklı ve güvenilir kamp yapılarıyla iş gücünüzü koruyun.

İnşaat İşçi ve Çalışma Kampları

Rahat ve güvenli işçi konaklama alanlarıyla verimliliği artırın.

Özel Üretim Kaplamalı Konteynerler

İhtiyaca özel kaplamalı konteynerlerle fark yaratın.

Şantiyeler için Demonte Konteyner

Kolay kurulumlu şantiye konteynerleriyle işlerinizi hızlandırın. Hemen keşfedin!

Ticari Ofis ve Yönetim Binaları

İşlevsel ofis çözümleriyle işinizi bir üst seviyeye taşıyın. Daha fazla bilgi alın!